LG Sk9Y Dolby Atmos Soundbar

Kullanıcı avatarı
Evren KORAY
Yönetici
Makaleler: 0
Araba Marka Model:
Kan Gurubu: -
x 138
x 207

LG Sk9Y Dolby Atmos Soundbar

Mesaj gönderen Evren KORAY » 31 Eki 2018, 21:12

Bugün teknoloji kosemizde Dolby atmos deneyimi yasayabileceginiz LG'nin Türkiye'deki en üst seviye soundbarini inceliyoruz.

Selefi model las950 yani hs9 ve sonrasında Samsung hwj 7501 kullanıcısıydim. Bir de Samsung ms751 var diğer odada. 7501'i kullandığım surround wam hoparlörleri ile keyifle kullandım. Subdan gelen bazı sesler nedeniyle başladığım "kısa" araştırmada karşıma yine LG çıktı.

Lg bir süredir incelttigi formatı ama büyük boyutlu subları ile üst seviye soundbarlarini piyasada tutuyor. Sj9'un ile son derece benzer yapısında hs9'dan bu yana kullandığı puf formlu subwooferinda değişiklik yaparak daha köşeli bir tarz seçmiş. 

Son derece büyük bir kutu ile geliyor ama kutu biraz zorlanınca tek kişi tasinabiliyir. Kutunun içinden 1 adet soundbar, 1 subwoofer ve mukavva çanta içinde kumanda, duvar askı Aparatı kullanım kılavuzları, optik kablo geliyor. 

Soundbar kısmı Samsung'a göre oldukça ağır. Las950m yani abisi hs9 daha ağırdı ama inceltilmiş formda bu ağırlık dikkatimi çekti.

Subwoofer kablosuz yazmaya gerek yok. Birbirlerini hemen tanıdılar ve kuruluma geçtik. Ben tüm hdmı bağlantıları TV'ye bağlayıp hdmı araç çıkışından TV ile soundbar bağlantısı yapıyorum. Bu yüzden çoklu hdmı girişi beni cezbetmiyor. Sk10y modelinde bu avantaj var. 

TV'ye araç bağlantısı sağladıktan sonra(Turkcell TV) arc bağlantısını kesintiye ugrattigindan önce Turkcell tv'yi açmak gerekiyor. Bu da kısa bir bilgi olsun. 

Hs9'dan en çok eleştirdiğini konu cihazın kapasitesi yanında zayıf kalan hazır ses ayarları ve eq olmamasıydı. Sk9y'de mevcut ses ayarlarının yanına eklenen 2 ayar var ki bunlar eq ayarına çok gerek bırakmıyor. Bir tanesi ASC diye belirtilen akıllı mod. Samsungda karşılığı smart mode. Bu modlara genelde gelen ses frekanslarina göre cihaz kendi ayarlarını yapıyor ve sese en uygun çözümler üretiyor. Çoğu zaman kulak buna olumlu tepki veriyor. Vermediği olursa da Moviemax, music seçenekleri el altıda. Diğer seçenek ise bass blast. Basi üflemek olarak nitelendirilecek bu format cihazı ayrıştıriyor. Yani Dolby digital nasıl özel bir formatsa bu da LG'nin özel formatı. Seslerin altini bir şekilde dolduruyor ve kısık seste dahi oldukça tok sesler geliyor. Bass için yapılan yükseltme tizlere de denge veriyor.

Bu arada her modda etkileyen ayrı bir bas ve tiz ayarı var. LG'de daha önce ifade etmiştim cihazdaki bass ayarı bir nevi ters çalışan cross over gibi. Bas ayarı kisildikca subwooferdan gelen tınılar yumuşuyor. Bas ayarı artınca Şub daha şiddetli devreye giriyor. 

5.1.2 nasıl konumlanmış denirse, sağ ve sol iki hoparlöre ortadaki merkez hoparlör ilave edilerek sinematik sese buyrun diyor. Cihazın döner köşelerine 2 adet daha sürücü konulmuş. Bu da köşe duvar olan yerlerde çevresel sese katkı yapıyor. Buraya kadar 5 bir de sub oldu 5.1 farklilastigimiz yer neresi .2 olarak tabir edilen basustu (overhead) suruculeri yani Dolby atmosun olmazsa olmazları. Bu iki hoparlör Dolby atmos olmadan da çevresel sese çok büyük katkı sağlıyor. Pratikte tavana ses carptirmasi yapan bu hoparlörleri yazılımsal olarak LG wifi speaker uygulamasından ve kumandalı tuşlardan surround ayarı ile gerçekten çok başarılı olarak kullanıyor LG. 5.1.2 ile bugüne kadar belki de arka hoparlör olmadan en etkileyici surround efektini aldım diyebilirim 

Ayrıca LG geliştirmeleri birkaç adım öne taşımış ve merkez, basustu hoparlörlerin sesine de manuel ayar imkanı vermiş. 

Genel ses karakteri itibari ile yüzlerce ön planda olmasa da tiz kapasitesi ve işlemesi çok arttırılmış. Yani kaynaktan tiz gelen bir ses varsa cihaz bunu sonuna kadar veriyor ama kendi ses ayarlarından belli bir noktanın ötesine geçmiyor. Yetersiz mi hayır. Bir las950 gibi daha da tiz olsaydı dedirtmiyor ama Samsung'un parlak tizlerinden bir parça geri dedirtiyor bana.

Yukarıdaki bir nebze olumsuzluk sizi yanıltmasın, cihazın sinematik ses kulaklarina bayram yaptırdığını görünce kendi ses ayarlarından tizlerin niye bir tık torpulendigi çok iyi anlaşılıyor. 

Cihazda tam keşfetmeye çalıştığım konu subwoofer. Samsung'un punch tarzda vur kaç hoparlörü camları oynatmazdi çünkü uzama yapmayan bir frekanstaydi. LG camları ve her yeri oynatıyor ama gereksiz bir uğultu hiç yok. Sürekli altları dolduran bir bas yok. Sadece ses değil, efekt etkisini de verebilecek bir Şub ama lg"de genelde zayıf bulunan sub negatifligi var mı?bunun için biraz zaman lazım. Bu arada -15, +6 gibi geniş bir aralıkta ayarlanabiliyor. Ben 4 olarak ayarladım.

LG anladığım kadarı ile k serisi ile music flow uygulamasından vazgeçmiş ve hem mobil uygulaması hem de bu özelliklerde gelen hoparlörleri tanımıyor. Bu nedenle çok daha basit bir arayüz olan 

LG wifi speaker uygulaması ile cihazın tüm ayarlarına ulaşılıyor. Eskiden program üzerinden Spotify, tidal gibi uygulamalara ulaşıp cihazdan ses alınabilirler artık bu mümkün değil. 

Spotify her zaman. Olduğu gibi direk cihazı tanıyor. Ancak Samsung ve hs9 gibi direk degil Google cast olarak tanıyor. Bunu. Dezavantajı var mı bilmiyorum ama yazılım değişiklikleri sanırım buna etki ediyor. 

Google Home uygulamasında ek ayara gerek kalmadan cihazi hemen buluyor.

Ben cihazı Media Markt ve Vatan bilgisayarda telefonumun bt'si ile test ettim. İki cihazda bağlanırken hiç zorlanmadı. Spotify üzerindeki telif hakkı yüzünden "yabancı" müzikler ile test ettim. Vatanda 1 saat sürmüştür, çok da yardımcı oldular, rahatlikla test etmem için. Dolby atmos deneyimi paylaşamıyorum bunu başarabilecek bir tek telefonum var ama onu da bağlantısını basarmadim henüz.

İlk günler balayı gibi olduğundan cihazı övmek için yer aranır. Bu hataya çok düşmek istemiyorum. Ben 5 senedir arka hoparlörü olmadan bir soundbar kullanmadığım için bir an önce arka kitin gelmesi gerekiyor. Kablosuz wifi Hs3'lerin uymaması hayal kırıklığı oldu.

Şimdilik bu kadar. Merak edilen her şeyi sorabilirsiniz. Malum ulkemizde ses sistemleri merakı az olduğu için cihazlar deneme yanılma yoluyla alınabiliyor. Ben kullandığım her cihazı detaylı anlatmaya çalışırım alacak arkadaşlara yön verebilmesi bakımından. Kimse kolay kazanıyor boşa harcamasın hele bu zamanda.

Ses modlarına gelirsek,

Stereo kaynaktan ses alıyorsanız ve surround mod istemiyorsanız;

ASC'de sağ ve sol hoparlör ile woofer devreye giriyor. 

Music seçildiğinde sağ merkez sol ve woofer devreye giriyor.

Standart seçildiğinde koselerdeki hoparlörler sağ, merkez sol ve woofer devreye giriyor.

Movie ve bass blastta köşeler, sağ merkez orta ve basustu hoparlörleri devrede oluyor. 

TV seyrederken stereo kaynak çoğunlukta olduğundan ben en sade sesi ASC'de buldum. Music modu müzik icin başka bir ek ayara gerek bırakmıyor.

Auto bölüme seçeneği gördüğüm kadarı ile surround mod açık değilken sesi hain olarak yükseğe alıyor ve altları doluyor. Çok seçenek olunca test etmesi ve doğruyu bulmak konusunda biraz zaman harcamak gerekiyor.

En son arkaya wifi bağlanacak ve LG Türkiye ile yazışarak gelmeyeceğini öğrendiğim surround hoparlörlerin siparişini verdim Amerika'dan. Kullanıcılar çok memnun olduklarını söylüyorlar.

Cihazın Türkiye fiyatı 2.699TL. surround hoparlörler 850TL civarına gelecek.
1 x

Kullanıcı avatarı
Süleyman ÖZER
Yönetici
Makaleler: 0
Araba Marka Model:
Kan Gurubu: -
x 103
x 156

Mesaj gönderen Süleyman ÖZER » 07 Kas 2018, 22:33

0 x

“Soundbar” sayfasına dön