Mondeo P2121 Hatası

Kullanıcı avatarı
aliaslandas
Makaleler: 0
Adınız ve Soyadınız: Ali Aslandaş
Yaşadığınız İl: Ankara
Araba Marka Model:
Kan Gurubu: -

Mondeo P2121 Hatası

Mesaj gönderen aliaslandas » 09 Tem 2019, 21:30

Sevgili forumdaşlarım,

Hepinizi saygıyla selamlıyorum. 2008 2.0 TDCİ araç sahibiyim. Motorda yağ kaçakları vardı. Nereden geldiği belli olsun diye motoru yıkattım. Pırıl pırıl oldu. Ankara da oturuyorum. İş sebebiyle önce Bursa ardından İstanbul yaptım. Ankara'ya döndüm. Bu süreç 3 gün sürdü. Sonra gün içinde bir işim için geçtim direksiyona marşa bastım, hop motor işareti. Hemen şaşmazdaki ustama götürdüm. Sönmez Oto, Emrah kardeşim baktı, bağladı cihaza P2121 hatası.

P2121 Throttle Position Sensor D Circuit Range/Performance

Read more at: https://www.obd-codes.com/p2121

Net olarak ne olduğu belli değil. Bizde sıradan bakıyoruz. Gaz Pedalı, boğaz kelebeği, sensörler, onu değiştir, bunu tak. Madem akıllı bir sistem yapıyorsun, ECU, PCM, BCM. adam gibi ne olduğunu söyle Resim. Herkesin işi gücü var kardeşim ne uğraştırıp duruyorsun. Sonuç itibari ile ellerimiz iki yanımıza düştü. Müsait bir ara elektirikçiye bırakacağım. O bir kaç gün inceleyecek, para neresine sıkışmış onu arayacak. Bu arada konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Varmı başına böyle bir iş gelen?
0 x

Kullanıcı avatarı
Necati ÖNER
Yönetici
Adınız ve Soyadınız: Necati Öner
Araba Marka Model: ChevroletTacuma
Kan Gurubu: A -Rh
İlgi Alanlarınız: Teknoloji
x 233
x 275

Mesaj gönderen Necati ÖNER » 10 Tem 2019, 08:01

Yağ eksik olabilir mi araçta? Benim chevy de yağ eksik olunca yakıyor. Tamamladıktan belli bi süre sonra lamba sönüyor.

Öyle olacağını sanmıyorum ama, olur mu olur!
0 x

Kullanıcı avatarı
aliaslandas
Araba Marka Model:

Mesaj gönderen aliaslandas » 10 Tem 2019, 21:19

Yağına suyuna bakıyorum. Genelde özenli biriyim dir. Araca bakarım. O da aile bireylerinden biri. Alışverişe gidince bile ona da birşeyler alınır. Elektriksel bir problem sanırım. Bu gün elektirikçiye bıraktım. İnşallah basit bir şeydir. Gelişmelerden haberdar ederim. Belki birilerine faydası olur.

Lenovo P2a42 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

0 x

Kullanıcı avatarı
aliaslandas
Araba Marka Model:

Mesaj gönderen aliaslandas » 14 Tem 2019, 17:50

Aracı Ankara Şaşmaz da PowerCar isimli bir oto elektrikçisine bırakmıştım. Cuma günü aracı teslim aldım. Sorun giderilmiş. Problem nerede diye sordum. Maalesef net bir cevap alamadım. Pcm, BCM, gösterge paneli(!) değişmiş, tesisatta sıkıntı vardı elden geçti denildi. Toplamda 1000 TL fiyat çıkarıldı. 200 TL indirim yaptılar. İşin açıkcası böyle bir fiyat beklemiyordum. Motor falan yıkatmayın. Bırakın yağlı kalsın. En azından oksidasyona sebebiyet verecek bir şey ile yıkatmayın. Yıkama için 60 TL, yaptırmak için 800 TL insanın canını acıtıyor. PCM'nin önceki programında muhtemelen DPF iptal edilmişti. Şimdi biraz sıkıştırınca P2002 veriyor. Rejenerasyon yapınca geçiyormuş. Sonra yine geliyormuş. Kesin çözüm beyinden DPF iptali ve DPF in alınmasıymış. İnşallah başka birşey çıkmaz. Sağlıcakla kalın.

0 x

Kullanıcı avatarı
Necati ÖNER
Yönetici
Adınız ve Soyadınız: Necati Öner
Araba Marka Model: ChevroletTacuma
Kan Gurubu: A -Rh
İlgi Alanlarınız: Teknoloji
x 233
x 275

Mesaj gönderen Necati ÖNER » 14 Tem 2019, 23:48

Geçmiş olsun.
0 x

Kullanıcı avatarı
Süleyman ÖZER
Yönetici
Araba Marka Model:
x 103
x 156

Mesaj gönderen Süleyman ÖZER » 15 Tem 2019, 00:55

Geçmiş olsun.
Genelde motor yıkatmayın derler ama bazı durumlarda gerekli olabiliyor, benzinlide çok sıkıntı çıktığını duyarız ama dizelde ilk kez duydum, muhtemelen basit bir soket in su alması idi ama bulamayınca uğraştırıyor..
0 x

Kullanıcı avatarı
aliaslandas
Araba Marka Model:

Mesaj gönderen aliaslandas » 15 Tem 2019, 09:05

Hepinize çok teşekkür ederim. İşin açıkçası dizel olmasına güvenmiştim. Ama elektik tesisatında zayıflıklar varmış demek ki. Bu durumu ön görmemiştim.

0 x

“MK IV (07-14)” sayfasına dön